Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Polipropilen Film İthalatına Yönelik Damping Soruşturması

1.02.2024
Polipropilen Film İthalatına Yönelik Damping Soruşturması Açıldı

icaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2024/4) Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tebliğ ile, yerli üreticiler tarafından desteklenen başvuruya istinaden Çin Halk Cumhuriyeti, Mısır Arap Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu menşeli 3920.20.21.00.19 gümrük tarife istatistik pozisyonu altında sınıflandırılan “Diğerleri” eşya tanımlı çift yönlü gerdirilmiş polipropilen film (BOPP film) ürününe yönelik bir damping soruşturması açıldı.

Başvuru aşamasında sunulan deliller ve ithalata ilişkin Bakanlık istatistik veri tabanında yer alan veriler esas alınarak yapılan tespitler ışığında, dampingli olduğu iddia edilen ÇHC, Mısır ve Rusya menşeli ithalatın yerli üretim dalının ekonomik göstergelerinde maddi zarara/maddi zarar tehdidine yol açtığı değerlendirildi.

Yapılan inceleme sonucunda, damping soruşturması açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğu anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulunun kararı ile ÇHC, Mısır ve Rusya menşeli başvuru konusu ürüne yönelik olarak Yönetmeliğin 20 nci maddesi çerçevesinde bir damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Resmi Gazete'ye ulaşmak için tıklayınız


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz