Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Bazı Sanayi Ürünleri İçin Tarife Kontenjanı

23.06.2023
Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar yer aldı.

Karar ile bazı sanayi ürünlerinde 15.02.2024 tarihine kadar (bu tarih geçerli olmak üzere) tarife kontenjanı uygulamasının bildirilmesi amaçlanıyor. Karar 01.07.2023 tarihinde yürürlüğe giriyor.

Tarife Kontenjanı Açılan eşyalar şu şekilde;

8414.30.20 : izobütan için hermetik pistonlu soğutma kompresörü
8414.20.30 : Soğutucu olarak izobütan için hermetik pistonlu soğutma kompresörü
8414.30.81.90.00 rotatif (rotary) tip kompresör, soğutma kapasitesi 2 kW ile 8 kW olan tek veya üç fazlı motora sahip, R32 veya R410 tip refrijeran sıvı kullanan, klimaların üretimine mahsus olan

8414.30.20 tarifesinde bulunan izobütan için hermetik pistonlu soğutma kompresörü ve Soğutucu olarak izobütan için hermetik pistonlu soğutma kompresörü ithalatında bu karara ekli tabloda gösterile eşya tanımı sütununda belirtilen özellik için kullanılanlar için tarife kontenjanı uygulanacak.

8414.30.81.90.00 tarifesinde bulunan izobütan için hermetik pistonlu soğutma kompresörü ve Soğutucu olarak izobütan için hermetik pistonlu soğutma kompresörü ithalatında bu karara ekli tabloda gösterile eşya tanımı sütununda belirtilen özellik için kullanılanlar için tarife kontenjanı uygulanacak.

Ayrıca 8414.30.81.90.00 GTİP’te bulunan eşyanın ithalatında tarife kontenjanına bağlı olarak gümrük vergisi indiriminden faydalanabilmesi için gümrük mevzuatının nihai kullanıma ilişkin hükümlerine tabi olması gerekiyor.

Bu gün yayınlanan Resmi Gazetede Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca, İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ(Tebliğ No: 2023/5) yayınlandı.

Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca, İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2023/5)’in Ek-1’deki tablosunda GTP ve tanımları yer alan eşyanın ithalatında karşılarında gösterilen miktarlarda açılan tarife kontenjanlarının dağıtımı, sadece söz konusu eşyayı üretiminde hammadde veya ara mal olarak kullanan sanayicilere, talep toplama yöntemi ile yapılacak.

Tarife kontenjanından faydalanabilmek için, sanayiciler tarafından bu Tebliğin yürürlük tarihinden itibaren 15 iş günü içerisinde, Ticaret Bakanlığı (Bakanlık) internet sitesinde (www.ticaret.gov.tr) yer alan E-İmza Uygulamaları altındaki “E-İmza Uygulamalarına Giriş” bölümünde yer alan “İthalat Belge İşlemleri (İthalatBİS)” kısmından elektronik imza ile başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru süresi içerisinde tam ve eksiksiz olarak tamamlanmayan başvurular değerlendirmeye alınmıyor.

Tarife kontenjanı, talep toplama yöntemi ile, talep toplama döneminde başvuru yapılmaması veya yeterli miktarda yapılmaması nedeniyle tarife kontenjanı kalması durumunda ise, kalan miktar başvuru sırasına göre ilk gelen ilk alır yöntemiyle dağıtılacak.
 

Resmi Gazete'ye ulaşmak için tıklayınız.

Tebliğe ulaşmak için tıklayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz