Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Birleşik Krallık'a Tarım Ürünleri İhracatı

7.07.2021
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri, “Birleşik Krallık'a Tarım Ürünleri İhracatı” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün yazısına atıfla, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında ikili ticaretin 29/12/2020 tarihinde imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde yürütülmekte olduğu bildirildi.

Bu süreçte, Birleşik Krallık’ın AB’den bağımsız olarak bazı konularda yeni uygulamalarını yürürlüğe koyduğu belirtildi. Bu çerçevede, bu ülkeye yönelik tarım ürünleri ithalatında talep edilen gıda sağlık sertifikasının (High risk food and feed not of animal origin (HRFNAO)) Birleşik Krallık versiyonunun 19 Mayıs 2021 tarihinde açıklandığı ve 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren AB versiyonunun kabul edilmeyeceğinin Birleşik Krallık hükümetinin resmi internet sitesi olan gov.uk adresinden duyurulduğu aktarıldı.

Londra Ticaret Müşavirliğinin yazısına atıfla; söz konusu Müşavirlik ile irtibata geçen ihracatçı birlikleri ve ihracatçı firmalara, Birleşik Krallık tarafından Tarım ve Orman Bakanlığına bildirimde bulunulmaması nedeniyle yeni model sertifika düzenlenemediği ve bu hususun ihracatçı firmaların İngiltere’ye mal ihracatında sorun yaşamasına sebebiyet verebileceği bilgisinin iletildiği ifade edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından keyfiyetin Birleşik Krallık makamlarınca kendilerine ulaştırılması halinde gerekli düzenlemelerin yapılacağı bilgisinin Müşavirliğe iletildiği belirtildi.

Konunun çözüme kavuşturulmasını teminen Londra Ticaret Müşavirliği tarafından Birleşik Krallık’ın ilgili kurumları ile iletişime geçildiği, keyfiyet Londra Büyükelçiliği tarafından da muhatap makamlar nezdinde gündeme getirildiği iletildi.

Bu kapsamda, Birleşik Krallık Liman Sağlık Kurumundan Müşavirliğe verilen yanıtta; Birleşik Krallık Gıda Standartları Kurumu tarafından tarım ürünleri ithalatında 1 Ekim 2021 tarihine kadar AB modeli gıda sağlık sertifikasının kabul edileceği, bununla birlikte, 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren ise iletilen formatta tanzim edilecek olan sertifikanın ibraz edilmesinin zorunlu olacağı aktarıldı.

İlgili Yeni Formatta Sağlık Sertifikasına ulaşmak için tıklayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz