Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Türkiye İle Azerbaycan Arasında Bitki Koruma ve Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması

26.04.2023
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Bitki Koruma ve Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması Resmi Gazetede yayımlandı.

4 Kasım 2022 tarihinde Bakü’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Bitki Koruma ve Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması” onaylandı.

Anlaşma ile iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi, ülkelerin topraklarında karantina zararlılarının yayılmasının önlenmesi, bitki koruma ve karantina alanında işbirliğinin sürdürülmesi ve taraf devletler tarafından alınacak önlemlerin uygulanmasında koordinasyonun sağlanması amaçlanıyor.

Anlaşma hükümleri hediye ve bilimsel amaçlı olarak alınanlarla birlikte diplomatik, konsüler ve diğer misyonlara yönelik olanlar dâhil olmak üzer tüm karantinaya tabi malzemeye uygulanacak.

Anlaşma bitki sağlığı sertifikaları, işbirliği alanları, karantinaya tabi malzemelerin nakliyesi, ihracatı, ithalatı ve transit geçişi, masraflar, kontrol önlemleri, çalışma toplantıları, anlaşmazlıkların çözümü gibi konuları düzenliyor.

Anlaşma tarafların Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gerekli iç yasal süreci tamamladıklarını birbirlerine diplomatik yolla bildirdikleri son yazılı bildirimin alındığı tarihte yürürlüğe girecek. Süresiz olarak yürürlükte kalacak olan anlaşma taraflardan biri Anlaşmayı sona erdirmek isterse fesih bildirimi yapıldıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.


Resmi Gazete'ye ulaşmak için tıklayınız.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz